Príliš veľa vysokých škôl na Slovensku, sú naozaj nekvalitné?

Autor: Michal Vítek | 24.3.2015 o 21:07 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  67x

To je pravda, že vzhľadom na počet obyvateľov je na Slovensku príliš veľa vysokých škôl.

Podľa akreditačnej komisie je na našich vysokých školách zbytočne veľa študijných programov. Prijímacie pohovory by mali byť určite prísnejšie, vysoká škola by nemala byť pre každého! Kvôli vidine ľahko získaného akademického titulu, pomaly ale isto zanikajú na Slovensku remeslá. Už nikto nechce byť stolárom, pekárom či krajčírom. Kto teda u nás študuje na vysokej škole? Je to smutné ale už doslova každý môže mať na Slovensku meno ozdobené titulom. Samozrejme záleží aj na tom na akej škole, ale každý si predsa môže vybrať. Sú aj také školy, ktoré dokončia s minimálnou snahou. A potom sú tu, šikovnejší študenti, ktorým podmienky našich škôl nevyhovujú. Často sa preto stáva, že skúšajú šťastie radšej v zahraničí. Ak to bude takto pokračovať môže to mať dosť vážny dopad na našu ekonomiku a štát ako taký.

 

Ale čo si predstavujeme pod pojmom adekvátne vzdelanie?

Nikde predsa nie je napísané koľko vedomostí musí človek nadobudnúť aby ho prijali do vysnívaného zamestnania. Veľakrát to je skôr o tom či sa snažíme zlepšovať v tom v čom sme dobrí. Treba na sebe pracovať! To je základ úspechu. Väčšina študentov si to v škole len odsedí, sledujú čas kedy konečne pôjdu domov. Výber povinne voliteľných predmetov je rovnaká komédia. Vyberajú si predmety, na ktorých musia robiť úplne minimum alebo nič. Táto skutočnosť ma vyslovene irituje. Načo potom idú študovať na vysokú školu keď chcú ísť tou najľahšou cestou? Takto sa dostávame k nášmu problému. Nie sme to náhodou práve my „študenti“, ktorí tie vysoké školy svojím prístupom posielame ku dnu?

 

Mali by sme sa zamyslieť prečo sa hlásime na vysokú školu a čo od nej čakáme. Treba si uvedomiť, že na každej škole sú predmety, ktoré nie sú zaujímavé a nič nám do života nedajú. Pre mňa je na vysokej škole podstatné či poskytuje študentom prax, lebo dnes nikoho bez praxe len tak nezamestnajú. Ak aj áno tak mal šťastie alebo to bolo po známosti. Škola by mala tiež dať svojim študentom priestor na osobnostný rozvoj.

 

Takže na otázku či školy na Slovensku sú naozaj nekvalitné by som odpovedal takto: závisí to od uhla pohľadu a od prístupu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

AUTO

Aké realistické sú plány zakázať autá na benzín a naftu?

Termíny sú zatiaľ orientačné ale dôležité.


Už ste čítali?